Bugun...


A. Handan Armağan


facebook-paylasOKULLAR KAPANIRKEN
Tarih: 02-07-2014 23:00:00 Güncelleme: 02-07-2014 23:00:00


Yaz başlangıcını sürdüğümüz bu günler;  gerek yaklaşan tatil dönemi, gerekse bazı öğrenciler için diplomayı hak ederek okul hayatının tamamlanması ile farklı telaşların içinde olduğumuz bir dönem.
Öğrenciler son sınavlarının heyecanı içindeyken, öğretmenler de öğretim dönemi sonunda yapılması gereken değerlendirmelerle yoğunlar.
Tatiller hep iple çekilir. Hele yaz ayları. İnsanların biraz daha eşit olabildiği aylardır adeta.  Doğa, imkanları yetersiz olanları zorlamaz yazın... 
Ben de öğrenci kimliğimle tatili bekliyorum aslına bakarsanız. Ancak sınavların tatlı heyecanı ile öyle doluyum ki, sanki tatile daha çok varmış gibi. Bazen de çalışılacak konuların çokluğunun, tatile keşke daha çok olsaydı da, sınavlar bu kadar yakın olmasaydı dedirttiğini itiraf etmeliyim.
Öğrenilecek konular, çalışılacak dersler, sınavlar, notlar, sonuçlar…
Öğrenmenin bitmeyen yolculuğunda, hep farklı sınavlar, öğrenmelerle dolu değil mi yaşamlarımız?
Her durumda yenilenmek için molaya, tatile ihtiyacımız var hepimizin.
Sadece dinlenmek için değil, öğrendiklerimizi sindirmek, yeni bilgilere yer açacak kadar özümsemek için de zamana ihtiyacımız var.
Çocuklarımız öğrenmeye en açık zihin halleriyle gelişimlerini sürdürürlerken, tatillerinde öğrendiklerinin farklı şekillerde pekişmesi için destek olmalıyız onlara.
Hayat Bilgisi ya da Fen derslerinde kitaplardan öğrendiklerini, sokağın içinde, köşedeki parkta ya da bir saksıda sorumluluğunu aldığı bitkiyle pekiştirmek ne hoş olur!
Kitaplardaki bilgiler, sayfaların içine sığmayıp, çocuklarımızın gündelik yaşamlarında var olmaya başladıkça, öğrenmeleri artacağı gibi, muhakeme yetenekleri de gelişecek. 
Küçük alışveriş sorumlulukları ile fiyat kontrolleri ve para hesabı yapmaya başladıklarında, matematiği ansızın kullanır hale geliverecekler.
Arkadaşının doğum günü kutlamasına giderken onu kutlamak için hazırladığı hediyeyi, üzerine duygularını ifade eden bir notla yazarak vermeye teşvik etmek, kendini ifade etmekte ne kadar ilerlediğini gözlemleme fırsatı da verecektir bize. 
Ailelerin yapacağı basit ama önemli yönlendirmeler, tatili sadece dinlenmekle sınırlandırmayıp, öğrenmenin hayatla pekişmesine imkan verecek, çocuğumuzun eksiklerini tamamlama fırsatı da yaratacaktır.
Çok klasik olsa da, çocuklarımızın kitap okumasını teşvik etmemiz, ilgilerini çekecek hale getirmemiz o kadar önemli ki. Bazen teknoloji ve internetle öneminin azaldığını varsayıyor olsak da, realitenin bu olmadığını, okumanın hep değerli olduğunu hepimiz biliyoruz.
Okudukça gelişiyor, okudukça daha çok anlıyor, okudukça daha iyi anlatıyoruz. Gerçekten okumayı bilmek; alfabeden, dilbilgisinden, ses yapılarından çok daha ileri bir bilgiyi gerektiriyor. Okumak, ama tüm anlamlarıyla doğru okumak için çocuklarımızı kitaplara yönlendirmeyi önemseyelim.
Eğitim sonu olmayan bir yolculuk.
Tatil, çocuklarımızın kendilerini ifade etmelerini kolaylaştıran aktivitelerle dolu olsun.
Hem öğrendiklerini geliştirirken, hem de potansiyellerini daha çok ortaya koyacak fırsatlar çıkarsın önlerine. Sanat daha çok girsin hayatlarına. 
Öğrenmek ve gelişmenin keyfini almış çocuklarla mutlu bir tatil dönemi diliyorum.

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • KARİKATÜR
  KARİKATÜR
 1. KARİKATÜR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Atamız'ın Gençliğe Hitabesi bestelenip aranje edildi
  Atamız'ın Gençliğe Hitabesi bestelenip aranje edildi
 • FOÇA’NIN TEK YÜKSEK OKULU İLK MEZUNLARINI VERDİ
  FOÇA’NIN TEK YÜKSEK OKULU İLK MEZUNLARINI VERDİ
 • EBRU NASIL YAPILIR?
  EBRU NASIL YAPILIR?
 • Kendinden Geçmiş :)))
  resim yok
 • KİMSESİZ ÇOCUKLAR İÇİN ANLAMLI YÜRÜYÜŞ
  KİMSESİZ ÇOCUKLAR İÇİN ANLAMLI YÜRÜYÜŞ
 • İŞ DÜNYASI VE EĞİTİM KURUMLARI AYNI ZİRVEDE BULUŞTU
  İŞ DÜNYASI VE EĞİTİM KURUMLARI AYNI ZİRVEDE BULUŞTU
 1. Atamız'ın Gençliğe Hitabesi bestelenip aranje edildi
 2. FOÇA’NIN TEK YÜKSEK OKULU İLK MEZUNLARINI VERDİ
 3. EBRU NASIL YAPILIR?
 4. Kendinden Geçmiş :)))
 5. KİMSESİZ ÇOCUKLAR İÇİN ANLAMLI YÜRÜYÜŞ
 6. İŞ DÜNYASI VE EĞİTİM KURUMLARI AYNI ZİRVEDE BULUŞTU
VİDEO GALERİ
YUKARI