Bugun...Kalorifer Peteği ısınmıyor mu? Çözüm belli kalorifer temizliği
Tarih: 29-09-2014 20:18:05 + -


Birçoğumuz kalorifer peteği ısınmaması sorunu yaşayabiliriz. Buna çözüm olarak yapmanız gereken şey kalorifer temizliği yapmaktır.

facebook-paylas
Tarih: 29-09-2014 20:18

Kalorifer Peteği ısınmıyor mu? Çözüm belli kalorifer temizliği

Isıtma sistemleri arasında en çok tercih edileni kalorifer sistemi olarak gösterilebilir. Bunun nedeni ise eşit şekilde her alanı ısıtabiliyor olmasıdır. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte her yerin eşit miktarda ısıtılabilme imkânı bulması bu sistemin öncelik görmesini sağlamaktadır. Ama her teknolojik gelişme, cihaz gibi bu durum da bazı sorunları yaratabilmektedir. Kalorifer sistemi ile ilgili neredeyse kalıplaşmış şikâyetler sürekli gündeme gelmektedir. Özellikle kalorifer peteği ısınmıyor cümlesini her kalorifer kullanıcının ağzından duymanız kuvvetle muhtemeldir. Bunun sebepleri ise oldukça fazladır.

Bunun nedenlerini şimdi inceleyelim. Bilindiği üzere kalorifer sistemleri sıcak suyun iletilmesi amacına yönelik tasarlanmıştır. Peteklere iletilen sıcak su mekânın ısınmasını sağlamaktadır. Bu suyun düzenli bir şekilde iletilmesi ısıtma sisteminin sağlığına bağlıdır. Bu yüzden özellikle iletim hatlarına ve peteklere oldukça fazla dikkat edilmelidir. Yine sudan kaynaklanan nedenlerle suyun iletimi engellenebilmektedir. Suyun içerisinde bulunan bazı etmenlerden dolayı bazen kireçler oluşabilir. Oluşan bu kireçler peteklerin alt tarafında tutunmalar yaparak birikir. Bu da suyun geçişini engelleyen en önemli sebepler arasında yer alabilir. Yine aynı şekilde sudan kaynaklanan tortular da suyun iletilmesinin önüne geçmektedir. Eğer evinizdeki kalorifer sistemi yerden ısıtmalı bir sistem ise çamurlanmaların görülmesi de ısıtmanın önüne geçilmesine neden olur. Aynen tortu ve kireç özelliklerini taşıyarak suyun iletiminin önüne geçer. Bunun çözümü de diğerleri gibi oldukça basittir. Sadece bir uzmandan yardım alarak kalorifer temizliği yaptırabilir ve iletim borularındaki çamurlardan kurtulabilirsiniz.

Sisteminizdeki arızaların tek nedeni bu tortu ve çamurlaşmalar olmayabilir. Siteminizin çok eski olması da ısıtmanın önüne geçen faktörler arasında yer almaktadır. Kullanılan ürünlerin zamanla yıpranıp deforme olmasına bağlı olarak ısıtma da verimlilik düşebilir. Bir uzmanın vereceği kararlar doğrultusunda çeşitli önlerler alabilir ya da sisteminizi değiştirmek zorunda kalabilirsiniz ki bu genellikle düşük bir ihtimaldir. Kalorifer peteği ısınmıyor ise bu durumları düşünebilirsiniz. Unutmayın halletmediğiniz her sorun sizin yakıt faturanıza yansıyarak kat be kat fazla bir şekilde sizden çıkmaktadır. Zamanında yaptıracağınız bakımlar ve temizliklerin sorunların oluşmasının önüne geçebileceklerdir. Bu durumları düzenli hale getirmeniz sizin yararınıza olacaktır.

 


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER TEKNOLOJİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • KARİKATÜR
  KARİKATÜR
 1. KARİKATÜR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Atamız'ın Gençliğe Hitabesi bestelenip aranje edildi
  Atamız'ın Gençliğe Hitabesi bestelenip aranje edildi
 • FOÇA’NIN TEK YÜKSEK OKULU İLK MEZUNLARINI VERDİ
  FOÇA’NIN TEK YÜKSEK OKULU İLK MEZUNLARINI VERDİ
 • EBRU NASIL YAPILIR?
  EBRU NASIL YAPILIR?
 • Kendinden Geçmiş :)))
  resim yok
 • KİMSESİZ ÇOCUKLAR İÇİN ANLAMLI YÜRÜYÜŞ
  KİMSESİZ ÇOCUKLAR İÇİN ANLAMLI YÜRÜYÜŞ
 • İŞ DÜNYASI VE EĞİTİM KURUMLARI AYNI ZİRVEDE BULUŞTU
  İŞ DÜNYASI VE EĞİTİM KURUMLARI AYNI ZİRVEDE BULUŞTU
 1. Atamız'ın Gençliğe Hitabesi bestelenip aranje edildi
 2. FOÇA’NIN TEK YÜKSEK OKULU İLK MEZUNLARINI VERDİ
 3. EBRU NASIL YAPILIR?
 4. Kendinden Geçmiş :)))
 5. KİMSESİZ ÇOCUKLAR İÇİN ANLAMLI YÜRÜYÜŞ
 6. İŞ DÜNYASI VE EĞİTİM KURUMLARI AYNI ZİRVEDE BULUŞTU
VİDEO GALERİ
YUKARI