Bugun...GIDA GÜVENLİĞİNDE MESLEKİ MÜKEMMELLİK
Tarih: 29-04-2014 18:23:57 + -


Kemalpaşa’da Gıda Teknolojisi Alanındaki Yenilikçi Uygulamaların Yaygınlaştırılması” projesi ile kız öğrencilerin istihdamı kolaylaşacak

facebook-paylas
Tarih: 29-04-2014 18:23

GIDA GÜVENLİĞİNDE MESLEKİ MÜKEMMELLİK

 İZMİR(Ege Ajans)- İzmir’de işgücü piyasasının gereksinim duyduğu mesleklere yönelik İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) tarafından yapılan mali destek programı kapsamında Kemalpaşa Kız Teknik ve Meslek Lisesi ve İZKA arasında sözleşme imzalandı.
 “Kemalpaşa’da Gıda Teknolojisi Alanındaki Yenilikçi Uygulamaların Yaygınlaştırılması” projesi ile Kemalpaşa ilçesinde, gıda güvenliğini tüm ülkede yaygınlaştırmaya yönelik, tarıma dayalı gıda kalite kontrol laboratuarlarında çalışan ara elemanların niteliğini artırmak ve istihdam edilebilirliklerini kolaylaştırmak üzere bir laboratuar kurulacak ve üniversite öğretim üyeleri tarafından eğitimler verilecek.
 Proje, Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi (KOSBİ) ortaklığıyla yürütülecek. Eğitimlerin organizasyonu, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında gerçekleşecek. Türkiye’nin öncü içecek sanayi kuruluşlarından Dimes projeye katkı sağlayacak. Böylece meslek lisesi-organize sanayi bölgesi-sanayi işbirliği en üst düzeyde sağlanmış olacak. Proje ekibi Dr.Berna Ülkü ve Elgin Kemahlıoğlu TÜBİTAK destekli eğitimleri yürütecek. KOSBİ Bölge Müdürü Dr. Cavit Kahya; “Bölgemizin ihtiyaçlarını karşılayacak ve öğrencilerimizi geliştirecek projeleri destekliyoruz” dedi.
İZKA tarafından yüzde 90’ı karşılanacak proje ile gıda güvenliğini saglamak için gıda kontrolü ve arastırmalarında son yıllarda yaygın olarak kullanılan enstrümental analiz tekniklerinden HPLC (Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi) tekniği ve bölgeye özel uygulamalarının (Ihracaata yönelik gıdalarda aflatoksin, patulin, okratoksin tespiti, koruyucu analizleri, zeytinyağında tagsis analizleri, vs.) hedeflenen kitleye en etkili şekilde aktarılması amaçlanıyor. 
Gıda teknolojisi alanı örgencilerinin, mezunlarının ve öğretmenlerinin bölgede üretilen ürünlerin kalite kontrol analizlerinde kullanılan bu yeni teknolojiyle donatılmış laboratuvarda, teorik ve pratik eğitimler alarak bilinçlendirilmesi ve faaliyetlerin öncelikle Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’nde, sonra İzmir’de ve Türkiye’de yaygınlaştırılması sağlanacak.
Bu projenin hayata geçirilmesi ile İzmir’in gıda sanayi gelişmiş ilçelerinden biri olan Kemalpaşa’ya donanımlı bir gıda laboratuarı kazandırılmış olacak. Bir yıl süren eğitimler neticesinde yeni teknolojiyle eğitilen kız öğrencilerin ileride istihdamı kolaylaşacak, laboratuvara eklenecek HPLC sistemi ve eğitimleriyle uygulamalar meslek lisesi düzeyinde egitim sürecine adapte edilecek.
İZKA yetkilileri ve Müdür Ayşe Ayseli Atam tarafından protokolü imzalanan projedeki eğitimlerin önümüzdeki eğitim-öğretim yılında başlaması planlanıyor. 

 


Elgin Kemahlıoğlu / 20-07-2014 21:08:00

Yapılan bu projenin özellikle genç yaşta yönünü ve mesleğini bulmaya çalışan kız çocuklarımıza bir ışık tutacağına inanıyorum.FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ÜNİVERSİTELER Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • KARİKATÜR
  KARİKATÜR
 1. KARİKATÜR
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Atamız'ın Gençliğe Hitabesi bestelenip aranje edildi
  Atamız'ın Gençliğe Hitabesi bestelenip aranje edildi
 • FOÇA’NIN TEK YÜKSEK OKULU İLK MEZUNLARINI VERDİ
  FOÇA’NIN TEK YÜKSEK OKULU İLK MEZUNLARINI VERDİ
 • EBRU NASIL YAPILIR?
  EBRU NASIL YAPILIR?
 • Kendinden Geçmiş :)))
  resim yok
 • KİMSESİZ ÇOCUKLAR İÇİN ANLAMLI YÜRÜYÜŞ
  KİMSESİZ ÇOCUKLAR İÇİN ANLAMLI YÜRÜYÜŞ
 • İŞ DÜNYASI VE EĞİTİM KURUMLARI AYNI ZİRVEDE BULUŞTU
  İŞ DÜNYASI VE EĞİTİM KURUMLARI AYNI ZİRVEDE BULUŞTU
 1. Atamız'ın Gençliğe Hitabesi bestelenip aranje edildi
 2. FOÇA’NIN TEK YÜKSEK OKULU İLK MEZUNLARINI VERDİ
 3. EBRU NASIL YAPILIR?
 4. Kendinden Geçmiş :)))
 5. KİMSESİZ ÇOCUKLAR İÇİN ANLAMLI YÜRÜYÜŞ
 6. İŞ DÜNYASI VE EĞİTİM KURUMLARI AYNI ZİRVEDE BULUŞTU
VİDEO GALERİ
YUKARI